Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podpora vedy – slová a činy, databázy chemických zlúčenín (II) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Jáááj, Radko muóooj,

múdro píšeš, že my vedci potrebujeme databázy...ale my sme na Slovensku, kde "peňáz" na vedu (a podobné intelektuálne huncústva) bolo vždy málo
.
ja som to svojho času "póňal" problematiku databáz z tzv. nízkonákladového konca, https://ilias.blog.sme.sk/c/44... - teda nech si každý vyhľadá a zoženie plnotextový obsah ako vie
.
Rado, radšej napíš pozitívny článok ako si "prešťal" okolnosti so zastavenou databázou a poradil si si pri nízkych nákladoch. My na Slovensku sa musíme predsa naučiť pliesť bič aj z exkrementov. Hoj, my šikovní vedci slovenskí, my z hov* upletieme bič a mocne ním nad rodnou hrudou zaplieskame
 
Hodnoť

Európska Papua - Nová Guinea

Pre chemikov (ku ktorým patrím tiež) informácia o tom, že nás odstrihli od SciFinder-u, znamená, že sa naša veda (z hľadiska možností a základnej výbavy na začiatku 21. storočia) zasa prepadla cez dno o level nižšie. Kto je ešte pod nami - Papua? Rwanda-Burundi? Verím, že domorodé kmene Indiánov v brazílskych pralesoch (vymrú skôr oni, či slovenská veda?) elektronické databázy ako SciFinder nepotrebujú. A domáca vrchnosť (asi každá, čo tu doteraz bola, vrátane súčasnej) usudzuje, že na smenové muklovanie pri páse v automobilkách alebo jazdenie s VZV v logistickom sklade nám nejaké chemické databázy netreba. Tak ale prečo niečo predstierajú a nepovedia rovno, že na nejakú vedu sa len hráme, že to nik neberie vážne, ža nové veci sa predsa vymýšľajú a objavujú inde, vo vyspelom svete, my máme nanajvýš na to, zaškoliť sa do používania technológii inde vyvinutých a ako cvičené opice ich obsluhovať, kým nás nenahradia roboty. Načo tu vôbec máme univerzity? Aby si predsedovia NR SR mali kde kupovať diplomy? Úprimne, väčšinu tých univerzít, hlavne založených po 1989, by kľudne mohli zrušiť; spoločnosti by žiadna škoda nevznikla (pre tých zopár ešte-vždy-skutočných univerzít by ostalo viac peňazí - ale pre tie ušetrené love by naša múdra vrchnosť iste našla lepšie využitie...).

Ale vážne: lekári a zopár ďalších VŠ profesií, čo krajina potrebuje, tí všetci môžu vyštudovať v zahraničí (len či sa aspoň niektorí po štúdiu vrátia...). A chemici? V dnešnej eko-bio-enviro-dobe je chémia a všetko súvisiace od diabla, takže čo to my chemici vôbec chceme? (že lieky tiež vyvíjajú a vyrábajú chemici, je iste povera; jediné užitočné lieky sú nejaké full bio z prírody, či...?) Takže áno, sme ako drevorubači, ktorých poslali do lesa s holými rukami, sem-tam niekto pokútne zohnal aspoň tupú sekeru.

Kto tu ešte chce robiť vôbec nejakú vedu a výskum, potrebuje dobrých kamarátov vo Viedni či aspoň v Prahe, Brne, Budapešti a tak. Občas ich môže poprosiť, či mu nepozrú nejaké informácie na databázach ako SciFinder, lebo tam všade ho samozrejme majú. Sem-tam sa nájde nejaký softverový trik na vzdialené/zdieľané pripojenie, kým to nepraskne. Detaily (pôvodné články, na ktoré sa v SciFinderi nájde odkazy) sa už nejako podarí získať cez pirátske ruské stránky, aké šťastie! Vlastne by sme si mali nekonečne vážiť, že na našich univerzitách vôbec funguje internet, a vedci si nemusia pripojenie platiť zo súkromných peňazí... Je to nekončiaca hanba; osobne sa prihováram za to, aby naši vedci chodili na medzinárodné konferencie oblečení za jaskynných ľudí, kožušiny a tak. Aby bolo hneď jasné, odkiaľ prichádzajú.
 

+ za príspevok

múdro píšete, pán kolega.
 

Vďaka

...ono to má dve strany, lebo aj druhom brehu to je, ako je: úpadok vedeckej i ľudskej morálky a"dobrých mravov" je tiež faktor. Tým nemyslím len fakt, že kopa politických činiteľov sústavne vymýšľa sofistikované postupy, ako podporu vedy z EU fondov presmerovať cez fiktívne projekty a ešte fiktívnejšie firmy do svojich vreciek (aféra Plavčan). Tým myslím vedcov a VŠ pedagógov v jednej osobe samotných. Nepochybne sú stále mnohí, ktorým nejde o zbohatnutie, ale ženie ich úprimná snaha niečo vo vede dosiahnuť, študentov naučiť, a posunúť ďalej medze nášho vedeckého poznania (nepochybujem, že aj autor článku patrí do teto skupiny). Ale aj medzi profesormi a docentmi nájdete kopu ľudí s takpovediac zmyslom pre biznis. Za štátne peniaze niečo vybádajú, vyvinú, vylepšia (rukami svojich doktorandov a diplomantov), ale namiesto aby výsledky skončili publikované v časopise či na konferencii, pán biznisprofesor s partičkou spolupracovníkov využije poznatky (získané za peniaze daňovníkov) na vlastné komerčné účely vo vlastnej s.r.o.-čke. Vybádali sme nové farbivo pre diagnostiku, feromón, nanomateriál, či vylepšili analytckú metódu? Tak to budeme aj vyrábať a predávať, nie? Kopa VŠ pedagógov a funkcionárov využíva univerzitnú pôdu ako bázu na výnosnejší biznis; prenájom priestorov či nejaký odborný servis je ešte najmenej. (Biznis s vedou vôbec súvisieť nemusí, fantázii sa medze nekladú.) Tomu nezabráni ani ľubovoľne prekomplikovaný byrokratický systém kontrol. Ktorý najviac postihne poctivcov, solídnych vedcov, ktorých občas buzerujú a jednajú s nimi ako potenciálnymi zlodejmi. Celé zle.
 
Hodnoť

a v politike sa Matelko mojká s mafiánom

myslel som si, že po voľbách sa rýchlo napravia smerákovsko-dankovské lapsusy, ale nových politikov, údajne iných, zaujíma len moc - teda v čom sa líšia od tých starých?!
 
Hodnoť

inak sranda by bola

ak by sa tejto témy chytila terajšia opozícia, a kritizovala by za toto ministra školstva (SaS). Terajší pán minister školstva vtedy z opozície kritizoval za vypnutie databáz vtedajšieho ministra školstva...
 

chyba je v systéme

Databázy spadali pod cvti, ale financie sa neprideľovali v rámci rozpočtu cvti. Takže to vždy musel niekto odsúhlasiť osobitne a už sa stal prípad, keď sme nezaplatili nie kvôli lakomosti alebo pohŕdaniu vedou, ale preto, že sa na to zabudlo.
Lenže máme tu teraz ohlásené nové vetry v informatizácii, zodpovedná podpredseníčka má v rukách eurofondy a ostrohy si vyslúžila aj na problematike školstva. Mala by to byť ideálna situácia na spoluprácu s Grohlingom, len si nájsť čas šeliganešeliga.
 

 

Raši s Pellegrinim zrejme ešte zisťujú o čom je to vlastne reč.
 
Hodnoť

Eurofondy

Gratulujem a verím, že určite bolo zrealizovaných veľa “úspešných” projektov z fondov EU a určite bez problémov ukončených. Len tak ďalej Smerovedci! Ďaľšia skupinka Euroarizátorov !
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 27 318
 2. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 2 706
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 2 521
 4. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 857
 5. Věra Tepličková: Ľutovať či odpísať? 1 430
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 1 165
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 962
 8. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 828
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 751
 10. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 699

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 2. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 3. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 4. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 5. Štefan Vidlár: Kotel
 6. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 7. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 8. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 9. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .


Už ste čítali?