reklama

Prečo by sme nemali zrušiť APVV

Pred pár dňami sa na spravodajskom portáli HNonline objavila informácia o plánovanej racionalizácii verejnej správy (http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/kalinak-navrhol-caplovicovi-skrtnut-stovky-uradnikov-582642). Ministerstvo vnútra v nej (po analýze?) uvažuje o zrušení aj niektorých organizácií a agentúr Ministerstva školstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pokusy o racionalizáciu fungovania a s tým spojenú úsporu peňazí sú určite chvályhodné. Otázka je len aký bude výsledný efekt alebo či ušetrením niekoľkých miliónov eur nevznikne oveľa väčšia škoda. Ministerstvo vnútra odporúča medzi inými aj zrušenie Agentúry na podporu vedy a výskumu (APVV). Neviem čo robia tie ostatné spomínané organizácie a ako potrebná je ich činnosť ale viem čo robí APVV. A som presvedčený o tom, že APVV by určite zrušená nemala byť. APVV je jedna dvoch grantových agentúr, ktoré podporujú výskum na Slovensku. Existuje síce ešte Agentúra pre štrukturálne fondy EU (ASFEU) ale tá sa zameriava najmä na rozvoj infraštruktúry a nepodporuje jednotlivé výskumné projekty. Druhou grantovou agentúrou je VEGA, ktorá však poskytuje aj na slovenské pomery relatívne malé projekty. Predstavu o tom aké malé si môžete urobiť z nasledujúceho porovnania. Za rok VEGA poskytne na všetky slovenské projekty chemických vied približne 900 000 Eur. Môže sa to zdať dosť, ale v porovnaní s európskymi projektmi, ktoré sú pre jeden projekt v rozmedzí 2 - 5 milión eur, je to smiešna suma. Tých našich 900 000 Eur je na všetky projekty v rámci chémie. APVV tiež nedosahuje finančnej úrovne európskych projektov ale podpora z APVV je rádovo vyššia. Napríklad všeobecná výzva v roku 2011 mala rozpočet 32 milión Eur, z ktorých bolo podporených 166 projektov. Takže zrušiť hlavnú grantovú agentúru, keď k nej neexistuje alternatíva sa rovná smrtiacej rane slovenskej vede. Treba si tiež uvedomiť, že univerzity okrem platov výskumníkov majú len minimálne prostriedky na robenie výskumu. Ten je financovaný práve z grantov. Bez peňazí sa prakticky nedá robiť výskum v experimentálnych vedách ako chémia, biológia, fyzika a pod. Znamenalo by to nemôcť nakupovať chemikálie, biologický výskumný materiál a laboratórne pomôcky, prevádzkovať a opravovať vedecké prístroje. Je samozrejme správne aby sa výskumníci vo férovej súťaži snažili získať finančnú podporu pre svoj výskum. Chybou však je ak nebudú mať ani možnosť sa snažiť tie peniaze získať. Bola by to tragédia, pre už aj tak ťažko skúšanú, slovenskú vedu.

Radovan Šebesta

Radovan Šebesta

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Profesor v odbore organická chémia (Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu